Niekoľko tipov, ako si môžu zrakovo postihnutí užívatelia prispôsobiť svoj iPhone

Autor: Ľuboš Rakár | 19.12.2017 o 19:50 | (upravené 19.12.2017 o 19:56) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  90x

Je všeobecne známe, že v iPhonoch je zabudovaný VoiceOver, ktorý umožňuje nevidiacim takmer plnohodnotné ovládanie iPhonu.

Menej sa však vie o tom, že iPhony ponúkajú aj širokú škálu možnosti lepšieho prispôsobenia aj pre tých užívateľov, ktorí síce nie sú nevidiaci, ale majú nejakým spôsobom poškodený zrak. A práve možnostiam nastavení pre nich sa budem venovať v tomto článku.

Ak máte ťažkosti pri čítaní textu na displeji vášho telefónu, prvým krokom, ktorý môžete urobiť je, že si otvoríte Nastavenia – Displej a jas tam si hneď na vrchu môžete prispôsobiť jas podľa vašej potreby. Nižšie je Veľkosť textu, tú si tiež môžete rôzne nastaviť, ale neodporúčam to s tou veľkosťou príliš preháňať, lebo sa vám na displej zmestí málo textu. Pre lepšiu viditeľnosť je tiež dobre aktivovať Tučný text.

Zväčšenie:

V ďalšom kroku sa presunieme do Nastavenia – Všeobecné – Prístupnosť. Tam sa dá aktivovať Zväčšenie. V rámci tohto nastavenia sa dajú urobiť ešte rôzne detailné nastavenia, pre nás je zaujímavá najmä Oblasť zväčšenia (okno, alebo celá obrazovka) a v spodnej časti si ešte vieme nastaviť samotný rozsah zväčšenia. Ak máme Zväčšenie aktivované, vyvoláme ho tým, že troma prstami dva krát klepneme na displej. Potiahnutím troma prstami po displeji sa posúvame po obrazovke. Táto funkcia je vhodná najmä na čítanie krátkych textov, keď si potrebujeme narýchlo niečo zväčšiť.

Lupa:

Funguje ako klasická lupa, prostredníctvom kamery si zväčšujete rôzne predmety. Ak ju máte aktivovanú, spustíte ju tak, že tri krát stlačíte tlačidlo Domov.

Reč:

Funguje podobne ako VoiceOver, na rozdiel od nej však nemení spôsob ovládania telefónu. Tiež je tam niekoľko možnosti nastavenia, odporúčam najmä aktivovať Prečítať obrazovku a nastaviť si rýchlosť rozprávania. Reč je vhodná najmä pri čítaní dlhších textov (napr. novinové články) Túto funkciu vyvoláte potiahnutím dvoch prstov zhora nadol.

Za zmienku stojí aj Skrátka prístupnosti, ktorú nájdete v spodnej časti Nastavenia – Všeobecné – Prístupnosť. Tam si môžete nastaviť, ktoré funkcie sa vám aktivujú, ak tri krát stlačíte tlačidlo Domov.

V tomto článku som sa snažil spomenúť aspoň tie najdôležitejšie prispôsobenia, ktoré by mohli byť užitočné pre zrakovo postihnutých užívateľov. Cez Nastavenia – Všeobecné – Prístupnosť si môžete nastaviť aj ďalšie možnosti, napríklad VoiceOver, prispôsobenie displeja, tvary tlačidiel, zvýšiť kontrast, obmedziť pohyb, popisy, ako aj už vyššie spomínané Väčší textTučný text, ktoré sa dajú nastaviť aj cez Nastavenia – Displej a jas. Ak máte aj nejaké ďalšie tipy a skúsenosti, ktoré by mohli byť užitočné pre zrakovo postihnutých používateľov iPhonov, budem rád, ak ich uvediete v diskusii k tomuto článku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?